Blog

Zvažujete nákup magnetické rezonance?

Co je důležité vědět a na co se připravit si nyní shrneme v následujících odstavcích.

Pro začátek si položme otázku: „Která magnetická rezonance bude tou správnou volbou?“

Magnetická rezonance (MRI) je zobrazovací metoda, která využívá k zobrazení jednotlivých tkání silné magnetické pole. Každá tkáň je složená z různých podílů vody, a právě molekuly vodíků jsou tím prvkem, který na magnetické pole reaguje nejcitlivěji. V jádru vodíku je jediný proton, který se působením magnetického pole vychýlí ze své přirozené rotace a následně se po vypnutí magnetického impulzu do své přirozené rotace opět vrací. Při tomto návratu vysílá vysokofrekvenční signály, které přístroj zachycuje a získané údaje převádí na zobrazení v široké škále odstínů šedi.

Magnetická rezonance je až na několik výjimek nejcitlivější metodou pro posouzení morfologie a patologie měkkých tkání – tedy mozku, míchy, svalů, šlach a kloubů. Využívá se však i na zobrazení dalších orgánů, přičemž kvalita zobrazení je ve většině případů přímo úměrná síle magnetického pole.

Magnety používané v rámci MRI jsou trojího typu a to permanentní, odporové a supravodivé.

Permanentní magnetická rezonance svým tvarem připomíná písmeno C. Jsou zde dva rovnoběžné póly, mezi kterými vzniká rovnoměrné magnetické pole. Magnetem je zde permanentně zmagnetizované železo, nebo slitina kovů, jako například neodym. K výrobě magnetu může být zapotřebí až 30 tun železa, což je omezujícím faktorem pro jejich umístění v místnostech s nedostatečně silnou podlahou. Hmotnost magnetu může být výrazně snížená použitím slitiny kovů, což vede ke zvýšení nákladů. Obecně však lze říct, že technologie permanentního magnetu umožňuje optimalizovat vstupní náklady do pořízení přístroje a výrazně snížit provozní náklady, protože systém nevyžaduje drahé chlazení a vysoce dimenzovaný přívod elektřiny. Síla magnetického pole u těchto magnetů dosahuje 0,15 – 0,4 T, což je optimální pro diagnostiku v rámci pohybového aparátu od nohou až po ramena, a to včetně lumbální a krční páteře. S permanentní magnetickou rezonancí se můžeme setkat na klinikách sportovní medicíny, ortopedických klinikách, ale také ve veterinárních klinikách.

Odporová magnetická rezonance má krátký válcovitý tvar. Jedná se o elektromagnet, který je vytvořen cívkou (solenoidem) dutých měděných vodičů. Konstantní magnetické pole vzniká tokem elektrického proudu o vysoké intenzitě a nachází se uvnitř cívky, zejména v jejím středu. Intenzita magnetického pole nepřesahuje 0,4 T. Cívka má elektrický odpor, což vyžaduje její chlazení vodou. Provozní náklady odporové magnetické rezonance jsou vysoké, a to především kvůli velkým energetickým nárokům magnetických cívek a chladicího systému. Odporové, ale i permanentní magnety jsou omezeny na skenery s menším zorným polem, které slouží především ke snímkování končetin.

Třetím a v rámci diagnostiky nejčastěji užívaným typem magnetu je supravodivý magnet, o kterém se dozvíte více v článku Supravodivá magnetická rezonace.

V případě zájmu o bližší specifikaci či cenovou nabídku nás neváhejte kontaktovat. 

Kontakt

Technicare CZ, spol. s r.o.
Pod Myslivnou 360/17
739 24 Ostrava

info@technicare.cz
+420 596 728 055

Menu

O nás

Máte dotaz?